Дистанційне навчання

 

Дистанційне навчання

Дистанційне навчання - форма організації і реалізації навчально-виховного процесу, за якою його учасники (об'єкт і суб'єкт навчання) здійснюють навчальну взаємодію принципово і переважно екстериторіально (тобто, на відстані, яка не дозволяє і не передбачає безпосередню навчальну взаємодію учасників віч-на-віч, інакше, коли учасники територіально знаходяться поза межами можливої безпосередньої навчальної взаємодії і коли у процесі навчання їх особиста присутність у певних навчальних приміщеннях навчального закладу не є обов'язковою).

Інструменти спілкування у дистанційному навчанні

Електронна пошта - це стандартний сервіс Інтернету, що забезпечує передавання повідомлень, як у формі звичайних текстів, які в інших формах (програмах, графіці, звуках, відео) у відкритому чи зашифрованому вигляді. У системі освіти електронна пошта використовується для організації спілкування викладача й учня, а також учнів між собою.

Форум - найпоширеніша форма спілкування викладача й учнів у дистанційному навчанні. Кожний форум присвячений будь-якій проблемі або темі. Модератор форуму (мережевий викладач) реалізує дискусію чи обговорення, стимулюючи питаннями, повідомленнями, новою цікавою інформацією. Програмне забезпечення форумів дозволяє приєднати різні файли певного розміру. Кілька форумів можна об'єднати в один великий. Наприклад, під час роботи малої групи учнів над проектом, створюються форуми для кожної окремої групи з метою спілкування під час проведення дослідження над вирішенням поставленого для даної групи завдання, потім - обговорення загальної проблеми проекту усіма учасниками навчального процесу (веб-конференція).

Чат - спілкування користувачів мережі в режимі реального часу, засіб оперативного спілкування людей через Інтернет. Є кілька різновидів чатів: текстовий, голосовий, аудіовідеочат. Найбільш поширений текстовий чат. Голосовий чат дозволяє спілкуватися за допомогою голосу, що під час вивчення іноземної мови у дистанційній формі є важливим моментом. В освітніх цілях за необхідності можна організувати спілкування в чатах з носіями мови. Це реальна можливість мовної практики, яка проводиться у рамках запропонованої для дискусії проблеми, сумісної проектної діяльності, обміну інформацією.

Відеоконференція - це конференція реального часу в on-line режимі. Вона проводиться у визначений день і в призначений час. Для якісного проведення відеоконференції, як і телеконференції, необхідна її чітка підготовка: створення програм (цим займається мережевий викладач), своєчасна інформація на сайті і розсилка за списком (виконує педагог-куратор). Відеоконференція - один із сучасних способів зв'язку, що дозволяє проводити заняття у «віддалених класах», коли учні і викладач знаходяться на відстані. Отже, обговорення й прийняття рішень, дискусії, захист проектів відбуваються у режимі реального часу. Викладач і учні можуть бачити один одного, викладач має можливість супроводжувати лекцію наочним матеріалом.

Блог. Це форма спілкування, яка нагадує форум, де право на публікацію належить одній особі чи групі людей. В Інтернет-курсі з мови технології блогу можна використовувати під час навчання у колективі. Наприклад, автор (один учень чи їх група) виконав певне завдання (твір, есе), яке розміщується на сайті свого мережевого щоденника (блогу), потім автор блогу дає можливість іншим учням прочитати і прокоментувати розміщений матеріал. У учнів з'являється можливість обговорення й оцінки якості публікації і коментарів іноземною мовою, що сприяє розвитку мовленнєвих навичок.

Середовище Classroom дозволяє організувати онлайн навчання, використовуючи відео, текстову та графічну інформацію, різні додатки Google. Вчитель має можливість контролювати, систематизувати, оцінювати діяльність, переглядати результати виконання вправ, застосовувати різні форми оцінювання.

Соціальні мережі та Viber дозволяють створювати закриті групи, чати, обговорення тем, завдань, проблем, інформації.

Специфіка Інтернет-навчання, що базується на телекомунікаційних технологіях, Інтернет-ресурсах і послугах, впливає на способи відбору і структуризації змісту, способи реалізації тих чи інших методів і організаційних форм навчання, що суттєво впливає на функціонування всієї системи. Учень відбирає й оброблює інформацію, висуває гіпотези, приймає рішення, спираючись на власні роздуми, власне бачення проблеми. У центрі пізнання знаходиться проблема, яка вимагає роботи думки для її розв'язання. Пізнавальна, мисленнєва діяльність індивіда дозволяє йому виходити за рамки отриманої інформації, будувати нове знання. Роль мережевого викладача полягає в тому, щоб допомогти учням, стимулювати їх до самостійних роздумів, відкриттів, новим поглядам на досліджуване явище, предмет. Водночас учитель і учень залишаються учасниками цього процесу в активному діалозі.

Нижче подано перелік інтернет-ресурсів, які можна використати при організації дистанційного навчання з географії:

https://www.solarviews.com - космічні знімки Землі й об'єктів Сонячної системи. Фотознімок нічної Землі, карта тектонічних структур й ін.

https://tourism.ucoz.ua/load - Географічний портал.

https://www.spaceimaging.com - космічні знімки високої якості окремих ділянок Землі (міста, природні ландшафти, форми рельєфу).

https://earth.jsc.nasa.gov - сайт космічних знімків Аерокосмічного агентства США (НАСА). Найбагатша добірка фотографій Землі по розділах: міста, природні ландшафти, антропогенні ландшафти, атмосферні процеси.

https://info.er.usgs.gov - сайт Геологічної служби США. Постійно обновлювана карта сейсмічної активності. Вулкани світу. Фотодовідник. Карта вулканів. Інформація про найбільші повені.

https://www.klimadiagramme.de - кліматичні діаграми по 870 точках світу. Атлас хмар.

https://ukr-tur.com - Світ географії та туризму.

https://www.meto.govt.uk/satpics/latest_IR.html - поточний космічний знімок погоди в Європі із сайту метеорологічної служби Великобританії.

https://www.cia.gov/cia/publications/factbook - довідник ЦРУ США по країнах світу. Новітня статистична інформація.

https://fotw.vexillum.com/flags - сайт, що розповідає про прапори із усього світу. Прапори держав, частин держав, міст, політичних рухів. Опис прапорів. Історія виникнення прапорів. Обрані герби.

https://www.lib.utexas.edu/maps - колекція географічних карт Техаського університету. Карти регіонів і країн світу, плани міст, тематичні карти.

https://www.cbook.com/peoples - Народи і релігії світу

https://www.karty.narod.su - Сайт рідкісних карт.

https://nature.worldstreasure.com - Чудеса природи.

https://www.geography.in.ua/articles.php?cat_id= - Статті з географії.

https://www.rgo.net - географічний портал Планета Земля.Розділ «Енциклопедія» - це «Мала географічна енциклопедія» (фізична географія, країнознавство, економічна географія).

https://www.geo2000.nm.su - «Географія». Тут можна знайти інформацію про всі країни світу, про життєвий устрій і поведінку народів, що населяють нашу планету, дізнатися особливості будови земної кулі, дати оцінку природним ресурсам і дізнатися останні новини про екологію Землі.

https://www.geoport.com - Країнознавчий портал.

https://www.wgeo.com - «WGEO Всесвітня географія».

https://www.geo.historic.com - географічний on-line довідник «Країни світу». Фізична карта. Довідкові дані. Часові пояси.

https://www.adventure.hut.com - «Світ подорожей і пригод. Планета Земля». Інформація про планету Земля: загальні питання: статистика, кліматичні і природні зони, цікаві факти про природні ландшафти.

https://www.geo-tur.narod.su - на сайті представлені географічні карти материків, країн, статистичні дані і все, що пов'язане з географією.

https://www.geograficnet - географічний портал природничих факультетів ВНЗ України.

https://www.nature.worldstreasure.com - «Чудеса природи». Ілюстровані матеріали про природні явища.

https://www.countries.ua - «Країни світу» (інформаційно-туристичний довідник).

https://www.geosite.com - Все про географію.

https://online.seterra.com/ru - одна з найбільш географічних вікторин у світі. Щомісяця цей інтернет-ресурс відвідує понад 1 млн користувачів з усього світу.На платформі зібрано понад 200 географічних завдань різного ступеня складності та відмінної тематики, які відображуються на зручно влаштованому інтерфейсі.Граючись, можна у цікавий спосіб запам'ятати розташування країн та їх столиць, пам'ятки, прапори, номенклатуру від найбільш визначних географічних об`єктів до найдрібніших.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qbis.guessthecountry&hl=uk - мобільний додаток, який у цікавий спосіб дозволить школярам освоїти географічну номенклатуру до найменших деталей.

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.sup.redigo&hl=ru - мобільний додаток, який стане у пригоді як учням на уроках географії, так і мандрівникам на практиці!

https://7chudes.in.ua/ - всеукраїнський просвітницький проект, задум якого - показати Україну з боку непересічності та унікальності у природному та історико-культурному форматі. Проект реалізований у форматі періодичного всеукраїнського змагання.

https://www.mapillary.com/ - сервіс, на якому можна подивитися точкові панорамні фотографії з певного куточку світу і розглядати панораму лінійно. Функціонал сайту передбачає можливість додавати власні світлини з прив`язкою до місцевості.

Покрокові поради з організації дистанційного навчання

Навчальний заклад впорається зі справжнім дистанційним навчанням, якщо вже раніше працювала через онлайн-платформи, використовувала методики перевернутого класу чи іншого типу змішаного навчання, якщо зможе організувати роботу вчителя і надати покрокові інструкції батькам і дітям, як організувати самостійну роботу вдома:

  1. Робота за принципом перевернутий клас або змішаного навчання - це коли теоретичний матеріал дається на самостійне опрацювання дітям, а практичні завдання закріплюються під час групових робіт. Якщо вчитель це практикував, він і зараз впорається, навіть якщо роботи доведеться перевіряти дистанційно.
  2. Якщо навчальний заклад зможе організувати дистанційні онлайн-консультації вчителів: це не важко, якщо вчитель - впевнений користувач комп'ютера.
  3. Якщо учитель зможе надати дітям плани уроків для самостійного опрацювання, які міститимуть не просто "прочитай параграф підручника, дай відповідь на запитання", а теоретичний матеріал, ілюстративне чи графічне зображення (пояснення), лінк на відео для перегляду, check-list для закріплення знань і творче завдання, яке можна виконати з друзями дистанційно.
  4. Уроки через Skype чи Viber. Ресурси дозволяють підключатись до 30 осіб і мати зв'язок хорошої якості. Це непоганий перехідний етап для вчителів, які звикли до фронтальної роботи.
  5. Якщо вчитель уже мав досвід роботи з платформами Kahoot, Quzizz, IDroo, Miro чи подібними - то він зможе швидко підібрати чи розробити власні завдання для своїх класів на самостійне опрацювання.

Сервіс ZOOM для проведення дистанційного навчання

Zoom - це сервіс для організації онлайн-конференцій та відеозв'язку.

Тут можна організовувати конференції та веб-семінари для різної кількості користувачів і спікерів (залежить від тарифного плану).

Що можна робити:

  • організовувати спільні чати для переписки і обміну матеріалами - як загальні, так і приватні;
  • проводити онлайн-конференції з відео високої якості і запрошувати до 100 учасників (у безкоштовній версії, платна дозволяє збільшувати кількість учасників і спікерів);
  • записувати як свої звернення, так і спільні розмови;
  • під час конференцій та семінарів можна демонструвати матеріали на робочому столі свого ПК, смартфона чи планшета;
  • можна проводити необмежену кількість конференцій, та в безкоштовній версії кожна з них може тривати не довше 40 хвилин;
  • конференції можна планувати і заздалегідь запрошувати учасників.

Сервіс однаково добре працює як на ПК, так і на смартфоні чи планшеті. Потрібно завантажити програму на комп'ютер чи додаток на гаджет.

Сервіс поки недоступний українською мовою. Можна користуватись англійською, російською або іншою зручною для вас (змінити мову можна у графі "Налаштування").

До кожної із функцій є детальний опис на самому сайті, інтерфейс сервісу дуже простий і зрозумілий.

1. Щоб почати конференцію - натисніть "New meeting" (Організувати конференцію).

2. Автоматично відкриється програма (або з'явиться посилання, щоб її завантажити). Усі учасники, яких ви хочете запросити, повинні бути зареєстровані в zoom.

3. Коли натисните кнопку - відкриється вікно, в якому спершу видно тільки вас. Внизу є кнопка "Invite" (Запросити) - натисність і в порожній графі введіть імена користувачів, щоб запросити. Також там можна вводити e-mail учасників.

4. Для запрошення також можна заздалегідь зібрати всіх в одному чаті, створити групу і підключати відразу всіх. Це можна зробити у завантаженій програмі, у вкладці "Контакти", або просто підключити всіх охочих до одного чату, просто додавши потрібних користувачів через графу "Пошук". Люди, яких ви хочете бачити серед учасників, мають встановити собі zoom та створити власний акаунт.

5. Інший варіант - спланувати зустріч заздалегідь. Для цього натисність "Schedule" (Запланувати). У відкритому вікні треба буде обрати час і тривалість конференції. Не забудьте, що безкоштовний тарифний план дозволяє відеозустрічі максимум на 40 хвилин.

Також перевірте, чи не стоїть галочка навпроти поля з паролем (якщо так, то всі учасники мають його ввести, щоб почати розмову). Після збереження налаштувань у вас з'явиться посилання для запрошення учасників зустрічі, яке можна розіслати вашим учням. Також є можливість додати в гугл-календар (якщо ваш клас ним користується, це спростить процес оповіщення).

6. Щоб записати відео - натисніть кнопку "Record". Записи зберігатимуться на вашому ПК.

7. Щоб показати щось на екрані свого комп'ютера - використайте кнопку "Share screen".

8. Кнопка "Chat" дасть можливість паралельно переписуватись чи надсилати матеріали.

9. Якщо натиснути "Mute", на вашому комп'ютері вимкнеться мікрофон, якщо "Stop video" - вимкнеться камера. Якщо вам потрібно щось пояснити учням і при цьому ви не хочете чути шуми, то можна просити їх тимчасово вимкнути мікрофони.

Можна закінчити конференцію для всіх (якщо ви організатор) або просто самостійно відключитись (при цьому розмова решти триватиме).

Якщо вам складно орієнтуватись за описовою інструкцією - на сайті є відео, в яких показують, як користуватись основними функціями сервісу.


Використання відео-уроків при викладанні географії у період воєнного часу на березень 2022 року

Міністерство освіти і науки України розробило Всеукраїнський онлайн розклад, який містить в собі відео-уроки із Всеукраїнської школи онлайн. Ви можете скористатись ним за посиланням - Всеукраїнський онлайн розклад. Окрім того ми можете використати відео-уроки, зняті учителями географії Черкаської області, які брали участь у проєкті Дистанційної школи для учнів.

6 клас

У березні вивчається одна з географічних оболонок Землі - атмосфера. Ви можете скористатись тими відео-уроками, які присутні у нас на сайті - Дистанційна школа для учнів 6 клас.

7 клас

У березні вивчаються материки північної півкулі - Північна Америка та Євразія. Ви можете скористатись тими відео-уроками, які присутні у нас на сайті - Дистанційна школа для учнів 7 клас.

8 клас

У березні вивчається клімат та кліматичні ресурси України. Ви можете скористатись тими відео-уроками, які присутні у нас на сайті - Дистанційна школа для учнів 8 клас.

9 клас

У березні вивчається одна із частин господарства - третинний сектор господарства. Ви можете скористатись тими відео-уроками, які присутні у нас на сайті - Дистанційна школа для учнів 9 клас.

10 клас

У березні вивчається один із регіонів світу - Америка. Ви можете скористатись тими відео-уроками, які присутні у нас на сайті - Дистанційна школа для учнів 10 клас.

11 клас

У березні вивчаються Загальні суспільно-географічні закономірності світу . Ви можете скористатись тими відео-уроками, які присутні у нас на сайті - Дистанційна школа для учнів 11 клас.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати